Waar de mist niet kan komen – Frances is het tweede deel van een drieluik. Deze historische roman is een creatie van Aster Borg, het pseudoniem van de Antwerpse misdaadauteur Johnny Bollé. Voorkennis van Lily, deel één, betekent alvast een significante meerwaarde.
Parijs, 1980. Lily Appleton keert terug naar haar mysterieuze verleden. Frances Rutherford, haar moeder, heeft heel wat verzwegen over Lily’s werkelijke afkomst. Op basis van moeders dagboeken, die beginnen vanaf de vroege jaren 1900, reist Lily in 1931 met de SS Belgenland van New York naar Europa. Ze denkt aan de dramatische gebeurtenissen in 1912, aan hun overtocht naar Amerika met de legendarische RMS Titanic. Lily graaft diep, in de hoop de geheimen van Frances te ontrafelen. Draait deze queeste uit op mentale rust en voorspoed?
‘Het zweet brak me uit. Wat als ik me had vergist? Tenslotte was de hele onderneming, de overtocht naar Engeland, een impulsieve gok geweest. Wat als ik de puzzel van mijn verleden verkeerd had gelegd?’
In Frances schakel je als lezer constant tussen het perspectief van Lily – de ik-verteller – en dat van Frances. Gezwind volgen deze wisselingen elkaar op, waarbij de talrijke sprongen heen en terug in de tijd je volledige aandacht opeisen. Dergelijke flashbacks zijn hier van primordiaal belang. Zevenenzestig korte hoofdstukken, knap verteld, leiden je uiteindelijk naar een aangrijpende apotheose. Dit keer staat Frances centraal, zij krijgt eveneens de meeste uitdieping. Deze vrouw wordt voorgesteld en getypeerd als een complexe persoonlijkheid. Het onherroepelijke voortschrijden van de tijd, alsook de relevantie van vergiffenis schenken en de zoektocht naar je ware identiteit, zijn drie in het oog springende thema’s.
De schrijver zet een geloofwaardig opgebouwd historisch familie-epos neer, waarin de dagboekfragmenten een bijzonder verhelderend effect hebben. Hij heeft een doortimmerde constructie uitgewerkt. De verschillende locaties die zijn protagonisten aandoen, geeft hij filmisch weer. De catastrofe met de Titanic weet hij perfect in het geheel te plaatsen. Dit boek bevat een verhaal vol wendingen, waarbij de klemtoon ietwat minder komt te liggen op de geschiedkundige achtergrond. Toch klopt bijvoorbeeld het hele gebeuren rond de Titanic helemaal. Zelfs de namen van de scheepskapitein en de violist John Hume zijn correct. Vaak roept Bollé emoties op; over dit verhaal hangt een melancholische sfeer. Tijdens het lezen borrelt wellicht een l’histoire se répète (de geschiedenis herhaalt zich) gevoel bij je op. Ter verduidelijking: de levens van Frances en Lily vertonen immers een groot aantal onderlinge raakvlakken.
Boek 2 – Frances - is een erg geslaagd tweede deel van een ambitieuze en historisch gekruide trilogie.
Ik ben geboren en getogen in Vlaanderen. Leesfanaat vanaf mijn zevende; meer dan een halve eeuw en ik weet niet hoeveel boeken later, heeft het leesvirus me nog steeds flink te pakken. Recenseren doe ik sinds 2010; leesclubs begeleiden (zowel online als live) vind ik boeiend en leerrijk. Reizen en fietsen zijn mijn andere passies.
Alle recensies van deze recensent
Schrijf jouw recensie!