Bronzen dromen is het derde en afsluitende deel van Camilla Läckberg’s triologie rond Faye, een vrouw die haar leven wijdt aan macht, wraak en controle. Na de eerdere delen Gouden kooi en Zilveren vleugels wordt het verhaal van Faye hier krachtig afgerond. Läckberg weet opnieuw te verrassen met haar psychologische spanning, die subtiel maar doeltreffend de lezer aan de pagina’s blijft kluisteren.
Fayes ex-man is dood, maar nu wordt ze bedreigd door haar vader, die nog steeds op de vlucht is om uit de gevangenis te blijven. De man die haar toevlucht zou moeten zijn, is nu haar grootste vijand. En Faye is niet alleen zelf in gevaar, ze moet ook haar dierbaren en haar levenswerk, het bedrijf Revenge, beschermen. Ze verzamelt haar vriendinnen om zich heen en roept de hulp in van de enige man die ze vertrouwt om de ultieme wraak te plannen. Maar haar vader krijgt hulp uit criminele kringen en is dreigender dan ooit. Zal het Faye lukken om wraak te nemen?
Faye staat opnieuw centraal als spil van Bronzen dromen. Ze is een vrouw die blijft fascineren; tegelijk meedogenloos en kwetsbaar, manipulatief en eerlijk over haar trauma’s. In Bronzen dromen wordt haar karakter verder uitgediept, en Läckberg weet haar ontwikkeling op overtuigende wijze te schetsen. Waar Faye in het eerste boek vooral bezig was met overleven en wraak nemen, staat in dit deel het behouden van controle centraal. Zowel over haar imperium als over haar verleden dat haar nog steeds inhaalt.
Wat het boek bijzonder maakt, is de manier waarop Läckberg de spanning opbouwt. Ze speelt met emoties, machtsspelletjes en psychologische druk, zonder te vervallen in gratuit geweld of overdreven plotwendingen. De spanningsboog is subtiel maar doeltreffend, waardoor het verhaal blijft trekken. Er zijn geen moordmysteries in klassieke zin, maar eerder een sluimerend gevoel van dreiging dat steeds dichterbij komt.
Een ander sterk is de thematiek. Vrouwenemancipatie, seksueel geweld, slachtofferschap en wraak worden op rauwe, confronterende wijze in beeld gebracht. Läckberg durft harde onderwerpen aan te snijden maar doet dat zonder ze te romantiseren. Faye is gene heldin in de traditionele zin; ze is complex, gelaagd en moreel complex. En juist dat maakt haar geloofwaardig.
Toch is het boek niet perfect. In het midden zakt het tempo wat in, en sommige plotlijnen voelen iets te lang uitgerekt aan. Ook is het af en toe iets te expliciet in de boodschap die ze wil meegeven, waar subtiliteit krachtiger had kunnen zijn. Maar dat zijn nuances die weinig afdoen aan de totaalervaring.
Wat wel positief opvalt zijn de seksscènes. Ze zijn sensueel en geloofwaardig geschreven, zonder geforceerd of plat over te komen. Ze passen goed in het verhaal en versterkten de onderliggende thematiek van macht, verlangen en controle. Läckberg weet hier de juiste toon te vinden: direct, maar met stijl.
Bronzen dromen is een intelligente, psychologische thriller die de grenzen van het genre opzoekt. Läckberg combineert een vlotte pen met scherpe observaties over machtsverhoudingen, gender en trauma. Het resultaat is een verhaal die niet alleen spannend is, maar ook bijblijft. Als afsluiter van de trilogie rond Faye voelt het boek als een krachtig slotstuk, maar het biedt ook voldoende context om nieuwe lezers mee te nemen in haar wereld. Al komt het verhaal wel beter tot zijn recht als je eerdere delen gelezen hebt.
Ik ben Lieselotte Danneels. Ik woon samen met mijn gezin in het West-Vlaamse Brugge. Als job ben ik winkelverantwoordelijke bij een Telecomoperator.
Sinds 2020 recenseer ik voor ThrillZone. Mij zul je nooit zonder boek vinden; waar ik ook naartoe ga, ik neem een boek mee. Mijn favoriete genres zijn thriller en feelgood. Ook al lukt het door de drukte niet altijd om veel meters te maken per dag, iedere avond voor het slapen gaan moet ik een hoofdstuk gelezen hebben. Anders heb ik geen goede nachtrust.
Ik lees heel veel auteurs en ontdek ook graag nieuwe auteurs. Natuurlijk heb ik ook favoriete auteurs. Voor het thrillergenre zijn dit Karin Slaughter en Anja Feliers. Voor het feelgood genre zijn dit Rachel Hore en Lucinda Riley.
Schrijf jouw recensie!