De vergeten spion is het derde deel in De Repair Club-serie, geschreven door Charles den Tex. Het boek is best leesbaar als een losstaand verhaal, ofschoon het lezen van de vorige delen een interessante basiskennis oplevert.
John Antink is ex-chef van de geheime dienst; hij geniet van zijn pensioen. Samen met Lydia, George, Kenzi en nieuwkomer Alisja runt hij de Repair Club. De vijf enthousiastelingen herstellen defecte apparaten. Tijdens een van hun bijeenkomsten belandt een kunstbeen op de tafel. De eigenaar ervan, een man op leeftijd, beweert dat John verantwoordelijk is voor het verlies van een been. Wie is die mysterieuze persoon? Waarom heeft uitgerekend John dergelijke zware beschuldiging te incasseren?
Hij krijgt niet eens de kans vragen te stellen, ogenblikkelijk volgt een bomexplosie; deze veroorzaakt heel wat chaos. Plots blijkt dat teamlid Alisja spoorloos verdwenen is. John keert in zijn hoofd ver terug in de tijd; toen hij in Libanon aan de slag was voor de geheime dienst. Hierdoor hoopt hij Alisja opnieuw op het spoor te komen, alsook de werkelijke identiteit te ontdekken van de man met het kunstbeen.
‘Klem om de nek, kracht zetten en rustig knijpen. Ze is niet meer dan een beweging verwijderd van de dood. Dit heeft hij eerder gedaan.’
Deel drie staat zeker niet voortdurend bol van de spanning, al is deze wel constant onderhuids voelbaar. De suspense focust voornamelijk op de aanvangs- en eindfase. De beknopte hoofdstukken, veelvuldige perspectiefwisselingen en cliffhangers zorgen voor de nodige vaart. De sprongen tussen heden en verleden maken je als lezer uitermate benieuwd naar het achterhalen van de waarheid.
In De vergeten spion diept de auteur hoofdzakelijk John Antink, zijn belangrijkste seriepersonage, grondig uit. De meeste andere figuren blijven veeleer aan de vlakke kant. In de eerste plaats kun je Johns voorgeschiedenis intrigerend noemen. Flashbacks verwijzen naar een intense periode uit zijn professionele loopbaan en privéleven. Deze keer wordt het spel echt heel persoonlijk gespeeld.
Den Tex hanteert zijn gekende beheerste en toegankelijke stijl; tevens profileert hij zich weer als een ervaren meesterverteller. Je krijgt een grote hoeveelheid randinformatie en details voorgeschoteld, aangevuld met boeiende en spannende passages. Hij levert een coherent misdaadverhaal af, of is het een spionagethriller? Dat is alvast voer voor discussie. De humoristische noot is overduidelijk aanwezig, evenals de lucide dialogen; het zijn enkele van de vaste ingrediënten van deze auteur. Het intelligente plot staat als een huis; ook weet Den Tex perfect -zoals altijd- hoe hij zijn lezers op het verkeerde been moet zetten. Jammer of niet: de apotheose is voorspelbaar. Dit zou er kunnen op wijzen dat De Repair Club nog minstens één vervolgdeel gaat krijgen. Tot nu toe is de vergeten spion als spilfiguur niet aan het eind van zijn Latijn gekomen.
Ik ben geboren en getogen in Vlaanderen. Leesfanaat vanaf mijn zevende; meer dan een halve eeuw en ik weet niet hoeveel boeken later, heeft het leesvirus me nog steeds flink te pakken. Recenseren doe ik sinds 2010; leesclubs begeleiden (zowel online als live) vind ik boeiend en leerrijk. Reizen en fietsen zijn mijn andere passies.
Alle recensies van deze recensent
Schrijf jouw recensie!