De Belgische auteur Peter Schrijvers is bekend om zijn uitstekende geschiedenisboeken, vooral gesitueerd in de Tweede Wereldoorlog. Met Een hoofd vol vlammen zet hij de stap naar het fictieve, maar hij blijft wel dichtbij hetgeen hij goed kent: deze roman speelt zich af in september ’44, in en om Hasselt.
We maken kennis met Jack Dumas. Deze Amerikaanse militair dient bij het 11 CID, zeg maar de recherche van het Amerikaanse leger. Vanaf zijn landing in Normandië onderzoekt Dumas criminele zaken door en tegen Amerikaanse soldaten.
Wanneer de eenheid in het Belgische Hasselt arriveert, wacht hen een heftige zaak. In een kerk is Paddy Doyle op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Hij is zelfs gescalpeerd. De vraag is waarom en door wie; twee vragen waar Dumas en zijn eenheid wel raad mee weten.
Een hoofd vol vlammen is een roman, zo staat op de kaft te lezen. En wel eentje die de taboes van die periode expliciet aan het papier toevertrouwt. Beide beloftes worden nagevolgd. Dit doet Schrijvers tegen een uitstekend tot leven geroepen wereld. De lezer waant zich in het België van september 1944, een wereld die net is bevrijd maar die nog op een snijvlak bevindt van spanning en ontlading, letterlijk levensgevaarlijk soms. De omgeving is realistisch neergezet. De lezer ziet Dumas door Borgloon, Hasselt en Luik laveren, op zoek naar de waarheid.
Jack Dumas is de onbetwiste hoofdrolspeler van Een hoofd vol vlammen. Hij is een getormenteerde persoonlijkheid, die last heeft van migraine-aanvallen die weer veroorzaakt worden door de gruwelijkheden die hij heeft gezien. Gruwelijkheden die regelmatig met de lezer gedeeld worden en bijzonder heftig zijn. Zoals het neergestorte Duitse vliegtuig waar Franse kinderen op klimmen en die vervolgens ontbrandt…
Naast Dumas zien we ook andere personages, die alleen genoeg body meekrijgen om indruk te maken. Zo is er de donkere Monk, die als 11 CID ook in de oorlog te maken krijgt met racisme. En dan is er nog Gus, maar een bijzondere vermelding mag Dédée d’Ardenne hebben. Zij is een Belgische en bekende uit de streek, die op een groot kasteel woont. Ze besluit te gaan werken voor 11 CID en dat blijkt een schot in de roos te zijn. Ook zij wordt goed uitgewerkt door Schrijvers en helemaal de dynamiek die wordt opgebouwd tussen Dumas en Dédée komt tot leven.
De auteur bewijst dat fictie en non-fictie uitstekend samengaan, mits de auteur weet waarover deze schrijft. En dat is met Peter Schrijvers natuurlijk het geval. Hij weet in het fictieve verhaal genoeg wetenswaardigheden op te nemen waarvan de lezer weet; dit is echt gebeurd.
Omdat Een hoofd vol vlammen een roman is, hoef je als lezer geen spanning te verwachten. Het gaat echter wél om een moordzaak, die interessant genoeg is als drijver achter het verhaal. Ook de uitkomst is er eentje die de wenkbrauwen doet fronsen, en waarbij Schrijvers wederom een ‘taboe’ uit die tijd verwerkt heeft. Hierbij laat de auteur zien hoe ingewikkeld de tijd net na de bevrijding was, en hoe grijstinten overheersten in plaats van ‘goed’ of ‘kwaad’.
Peter Schrijvers schrijft met Een hoofd vol vlammen een roman die zich in je hoofd plant. De levendige tijdsbeelden, spanning op de lijn goed/kwaad en de mooi neergezette personages zorgen voor een indrukwekkende leeservaring.
Ik ben Marinus van de Velde, van bouwjaar 1984. Ik mag mezelf de eigenaar noemen van ThrillZone! Ik lees al van jongs af aan. Mijn interesses liggen breed; Scandi, Nederlandstalig, spionage, maar ik vind Baldacci en Lee Child bijvoorbeeld ook geweldig. Lezen voor ThrillZone betekent soms het oprekken van je comfortzone en dat lukt goed!
Alle recensies van deze recensent
Schrijf jouw recensie!