De eerste twee delen van de serie over DeÅre moorden zijn inmiddels met succes verfilmd door Netflix. Verborgen in het verleden is het derde vertaalde boek; de reeks telt zes thrillers tot nu toe. Dit alles heeft de Zweedse Viveca Sten zeker geen windeieren gelegd.
Ook deze keer zijn de twee hoofdpersonen, speurneuzen Hanna Ahlander en Daniel Lindskog, van de partij. Het is bijna Pasen in Åre, als in een afgesloten hotelsuite het zwaar toegetakelde lichaam wordt aangetroffen van Charlotte Wretlind, een intrigerende en schaamteloze zakenvrouw. Deze dame had grootse plannen met het vermaarde, in verval geraakte berghotel in het nabijgelegen Storlien. Het speurdersteam moet aan de bak; het moordonderzoek vordert opvallend traag.
Tevens zijn Daniel en Hanna - elk afzonderlijk welteverstaan - opgezadeld met privéproblemen. Hij pakt zijn plotse woede-uitbarstingen aan via een speciale therapie. Een wanhopige en eenzame Hanna weet niet hoe ze met haar heftige emoties weg kan komen.
‘Iemand had op zijn schouder geklopt. Daarna was het zwart. De paniek wakkert weer aan en slaat zijn klauwen uit in zijn borst, zo hard dat hij er duizelig van wordt. Hij moest ontvoerd zijn. Maar waarom?’
De proloog betekent alvast een geslaagde aanzet, vervolgens krijgt de lezer liefst honderdvijfentwintig korte hoofdstukken voorgeschoteld. Een hoge vaart, denk je wellicht. Integendeel, zowel het moordonderzoek als het verhaal zelf verloopt stapvoets. Dat is verbazend; je verwacht immers sneller resultaat van door de wol geverfde speurders. Toch blijf je verdergaan; je wil in ieder geval het fijne weten. Wie heeft het gedaan? Waarom? De echte thrillerfanaat zal de dader vrij snel in het vizier krijgen; de motieven blijven echter langer bewaard.
In principe zijn de drie delen los van elkaar te lezen. Nochtans is het bijzonder leerzaam om de chronologische volgorde van de reeks te respecteren. Hanna en Daniel maken hier een omvangrijke ontwikkeling door. Een niet te onderschatten pluspunt is Åre als centrale locatie, neergezet als een pittoresk decor. Je voelt zowel de koude, de nakende lente, alsook het angstbeeld dat ginds overheerst.
Mondjesmaat ontdek je hoe het verleden de gebeurtenissen in het heden bepaalt; dankzij de flashbacks die Sten glashelder schetst. Ze voert een groot aantal personages op, waarbij de belangrijkste figuren een hoge dosis uitdieping meekrijgen. Hanna en Daniel zijn twee sterke karakters, waarvan het nog niet duidelijk is wat hun (gezamenlijke?) toekomst gaat brengen. Er ontstaat een complexe situatie tussen de twee protagonisten. Dergelijk gegeven blijft een boeiend onderdeel van de hele reeks. Ook hun collega Anton Lundgren laat een keer diep in zijn ziel kijken; een knappe vondst. Wellicht ga je vaststellen dat de grondige karakteruitdieping en persoonlijke issues, in combinatie met het misdaadverhaal, het evenwicht van deze thriller verstoren.
In de laatste honderd pagina’s drijft de auteur de spanning gestaag op. De suspense slaat niet alleen op de misdaden, deze vind je eveneens terug in een confrontatie met de menselijke, psychologische kant van het verhaal. Verborgen in het verleden is een uiterst vlot leesbare misdaadthriller, waarin eveneens plaats is voor een flinke portie emotie. De plot is vakkundig uitgewerkt, de plotwendingen zijn verantwoordelijk voor het verrassingseffect. Op naar deel vier.
Ik ben geboren en getogen in Vlaanderen. Leesfanaat vanaf mijn zevende; meer dan een halve eeuw en ik weet niet hoeveel boeken later, heeft het leesvirus me nog steeds flink te pakken. Recenseren doe ik sinds 2010; leesclubs begeleiden (zowel online als live) vind ik boeiend en leerrijk. Reizen en fietsen zijn mijn andere passies.
All author reviews
Write your review!