Dennis Verhulst is een Vlaamse auteur. Hoogmoed was zijn debuut. De auteur haalt inspiratie uit een indrukwekkend scala aan literaire grootheden, waaronder James Patterson, J.D. Barker en Dan Brown. Deadline is zijn eerste stand alone.
Tess heeft haar briljante maar introverte leventje als IT-specialist onder controle. Tenminste, dat denkt ze. Ze heeft zich altijd achter haar schermen kunnen verschuilen, veilig in een wereld van codes en logica. Op een ochtend vindt ze een intrigerende USB-stick in de koffiezaak waar ze dagelijks komt. In haar hart weet ze wel beter, maar toch wint de nieuwsgierigheid het van haar vasthoudende rationaliteit. Wanneer ze de stick in haar laptop steekt, is er geen weg meer terug, en verschijnen er verontrustende beelden op het scherm. Een stem praat via haar oortjes op haar in. Om de bommen letterlijk niet te laten barsten wordt ze gedwongen een computer van een hooggeplaatste man te hacken. Is ze in staat om de controle vast te houden? De hacker dwingt haar tot een dodelijk spel. Terwijl de tijd genadeloos doortikt, ontdekt Tess dat haar vijand niet alleen haar vertrouwen wil winnen, maar ook bereid is alles en iedereen op te offeren om zijn doel te bereiken. Deze levensgevaarlijke man schijnt namelijk alles van haar leven te weten.
De lezers worden zonder moeite in Deadline getrokken, door een scene tussen Tess en een nog onbekend personage die zich ronduit verdacht gedraagt: hij laat niet alleen een USB-stick achter, hij heeft ook een kort onderonsje met Tess, aangezien hij niet heel subtiel tegen Tess op loopt. Door deze gebeurtenis zal de lezer niet zo snel het boek meer willen wegleggen, al helemaal niet wanneer Tess de USB-stick in haar eigen laptop steekt.
De verhaallijn wordt meteen opgedeeld in delen, de zogenoemde Cypers, waarbij de tijd in de eerste plaats naar een dag eerder is teruggedraaid, en waar het verhaal dus officieel begint. Afwisselend volgt de lezer de perspectieven van IT- specialist Tess Parker en Aron De Ridder, een hoofdinspecteur. In korte tijd leert de lezer deze karakters al goed kennen, en de auteur laat hen heel menselijk uit de verf komen. Zelfs voor de slechterik kunnen lezers enige sympathie gaan opbrengen, ondanks de criminele praktijken die er zich ontluiken.
De schrijver heeft tevens een slimme computercode ontwikkelt, die lezers zelf kunnen kraken, en die het gevoel geeft daadwerkelijk bij de zaak betrokken te zijn. Dit extraatje past niet alleen naadloos bij het thema hackers en slimme computersnufjes, het maakt het verhaal ook bijzonder interactief, en daarmee een ware uitdaging. Ineens heeft de lezer veel meer om handen, dan alleen het hoe en waarom in deze zaak te ontrafelen. Het zal vooral een echte computernerd aanspreken.
Er zit een beladen ondertoon in de verhaallijn, en het leest bijzonder vlot, waarbij een onvermoeide spanning de boventoon voert. Knap hoe de verdachte in een nagelbijtende race tegen de klok het systeem voor blijft, terwijl er zorgvuldig gekozen slachtoffers op de meest gruwelijke manieren het onderspit moeten delven. De auteur kan daarbij niet helemaal voorkomen wat aan de grafische kant te zijn.
Voor een stand alone is Deadline netjes afgewikkeld, al doet het einde wel vermoeden dat er ruimte is voor een vervolg. Het is een boek voor lezers die behoefte aan een snelle actiethriller met computers hebben, waarin genoeg spanning zit om te blijven doorlezen. Verhulst kan zich daarom gerust tot de betere thrillerauteurs van Nederland en België rekenen.
Ik ben Saskia Boree. Boeken recenseren doe ik sinds 2013. Ik schrijf zelf ook verhalen, een hobby dat ik sinds mijn achtste uitoefen. In 2009 gaf ik zelf een boek uit, en zag SJM Schrijft in datzelfde jaar het levenslicht. Dat is een blog waar ik mijn recensies verzamel. Ik heb veel auteurs geholpen met proeflezen, en lees vrijwel de meeste genres. Enkele favoriete genres: thrillers, horror, suspense, sciencefiction en (urban) fantasy. Favoriete auteur is Stephen King. Sinds kort ben ik ook gastvrouw bij dBieb, en werk ik zo nu en dan als redacteur voor een plaatselijke nieuwssite.
Alle recensies van deze recensent
Schrijf jouw recensie!